‘Aşı eşitsizliği aptal olma sorunu’

DIŞ HABERLER - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bir kez daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılamalarının hızlanması için aşı üreten ülke ve firmalara patent hakkından feragat etme çağrısında bulundu. EN AZ 11 MİLYAR DOZ Ghebreyesus, Guterres ile düzenlediği ortak basın toplantısında, küresel çapta Kovid-19 aşılamalarındaki eşitsizliğe dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, gelişmiş ve üst orta gelirli ülkelerde şimdiye kadar üretilen aşı dozlarının yüzde 75’inin uygulandığını söyledi. Düşük gelirli ülkelere ulaşan doz oranının dünyadaki doz miktarının yüzde birinin yarısından bile az olduğuna vurgu yapan Ghebreyesus, “Afrika’da aşılarını tamamlayanların sayısı yüzde 5’in bile altında” dedi. Ghebreyesus, DSÖ’nün eylül sonuna kadar tüm ülkelerin nüfusunun yüzde 10’unun aşılanması hedefini hatırlattı ve “Şimdiye kadar 58 ülke bu hedefi gerçekleştirebildi” diye konuştu. DSÖ’nün, bu yıl sonuna kadar tüm ülke nüfuslarının yüzde 40’ının, 2022 ortasına kadar ise yüzde 70’inin aşılanmasını hedeflediğini belirten Ghebreyesus, “Bu hedefin gerçekleşmesi için en az 11 milyar doz aşı gerekecektir. Söz konusu hedefe ulaşabilmek için yeterli aşı tedarikleri bulunmaktadır. Önemli olan, bu dozların adil bir şekilde dağıtılmasıdır” ifadelerini kullandı. 8 MİLYAR DOLAR YARDIM BM Genel Sekreteri Guterres de yıl sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 40’ını, 2022 ortasına kadar ise yüzde 70’ini aşılamak için 8 milyar dolarlık yardım çağrısı yaptı. Ay sonunda İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenecek G-20 zirvesine katılacak ülkeleri “dünyayı aşılama arzularını” gündemlerine alıp yardım kampanyasına destek olmaya davet eden Guterres, “Aşıların adilce dağıtılmaması sadece bir ahlaki sorun değil aynı zamanda bir aptal olma sorunudur” dedi. Genel Sekreter, Delta’dan farklı ve tüm aşılara direnebilen bir varyantın ortaya çıkması durumunda eşitsiz dağılımın yaratabileceği zarara değindi ve “O zaman gelişmiş ülkelerdeki tüm nüfusu 1, 2 hatta 3 kez aşılama çabaları boşa gitmiş olacak ve bu insanlar korunmasız kalacak” öngörüsünde bulundu.

‘Aşı eşitsizliği aptal olma sorunu’

DIŞ HABERLER - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bir kez daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılamalarının hızlanması için aşı üreten ülke ve firmalara patent hakkından feragat etme çağrısında bulundu.

EN AZ 11 MİLYAR DOZ

Ghebreyesus, Guterres ile düzenlediği ortak basın toplantısında, küresel çapta Kovid-19 aşılamalarındaki eşitsizliğe dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, gelişmiş ve üst orta gelirli ülkelerde şimdiye kadar üretilen aşı dozlarının yüzde 75’inin uygulandığını söyledi. Düşük gelirli ülkelere ulaşan doz oranının dünyadaki doz miktarının yüzde birinin yarısından bile az olduğuna vurgu yapan Ghebreyesus, “Afrika’da aşılarını tamamlayanların sayısı yüzde 5’in bile altında” dedi. Ghebreyesus, DSÖ’nün eylül sonuna kadar tüm ülkelerin nüfusunun yüzde 10’unun aşılanması hedefini hatırlattı ve “Şimdiye kadar 58 ülke bu hedefi gerçekleştirebildi” diye konuştu. DSÖ’nün, bu yıl sonuna kadar tüm ülke nüfuslarının yüzde 40’ının, 2022 ortasına kadar ise yüzde 70’inin aşılanmasını hedeflediğini belirten Ghebreyesus, “Bu hedefin gerçekleşmesi için en az 11 milyar doz aşı gerekecektir. Söz konusu hedefe ulaşabilmek için yeterli aşı tedarikleri bulunmaktadır. Önemli olan, bu dozların adil bir şekilde dağıtılmasıdır” ifadelerini kullandı.

8 MİLYAR DOLAR YARDIM

BM Genel Sekreteri Guterres de yıl sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 40’ını, 2022 ortasına kadar ise yüzde 70’ini aşılamak için 8 milyar dolarlık yardım çağrısı yaptı. Ay sonunda İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenecek G-20 zirvesine katılacak ülkeleri “dünyayı aşılama arzularını” gündemlerine alıp yardım kampanyasına destek olmaya davet eden Guterres, “Aşıların adilce dağıtılmaması sadece bir ahlaki sorun değil aynı zamanda bir aptal olma sorunudur” dedi. Genel Sekreter, Delta’dan farklı ve tüm aşılara direnebilen bir varyantın ortaya çıkması durumunda eşitsiz dağılımın yaratabileceği zarara değindi ve “O zaman gelişmiş ülkelerdeki tüm nüfusu 1, 2 hatta 3 kez aşılama çabaları boşa gitmiş olacak ve bu insanlar korunmasız kalacak” öngörüsünde bulundu.