Balından daha faydalı çıktı! Kestane çiçeği çayı antioksidan deposuymuş...

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, kestane çiçeği çayıyla ilgili 3 yıllık bir laboratuvar araştırması yaptıklarını söyledi. OMÜ Mühendislik Fakültesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nün de araştırmaya destek verdiğini belirten Serdar, sonuçları Tarım ve Orman Bakanlığı'na ilettiklerini belirtti. 'KESTANE TIBBİ BİTKİ OLDU' Serdar, "Yaptığımız araştırma sonucunda kestane çiçeği çayında antioksidan miktarı kestane balına göre 50 kat yüksek çıktı. Biz araştırmamızın sonuçlarını, Tarım ve Orman Bakanlığı'na illettik ve kestane artık tıbbi bitki konumuna geçti. Kestane artık sadece orman bitkisi değil, aynı zamanda tıbbi bitki oldu. Biz kestane çiçeği çayının üretilmesi için üreticilerle toplantılar yaptık. Fatsa Ziraat Odası kestane çiçeğine sahip çıkarak bunu çay haline getirdi" diye konuştu. Prof. Dr. Serdar, kestane ağaçlarının mayıs ve haziran ayında çiçek açtığına işaret ederek, şöyle devam etti: "Çiçeklenme bittikten sonra erkek çiçek püskülleri yere dökülüyor. Çiçek püskülleri yerden toplanır. Ihlamur gibi daldan veya ağaçtan toplanmaya bile gerek yok. Dolayıyla çok kolay bir işlem. Yerden bunu toplamak için de ağaç etrafına mayıs ve haziran dönemleri için file serilebilir. Toplanması çok kolay ama yağmur suyuyla temas etmeden bir an önce toplanması gerekiyor. Topladıktan sonra kurutuluyor. Sonra ince kıyımlar yaparak çay haline getirip kullanabiliyoruz." BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KORUYOR Türkiye'nin birçok yerinde kestane ormanları olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Serdar, şunları kaydetti: Bardaktaki gizli tehlike! Birbirine karıştırıp içerseniz... "Kestane çiçeği insanların bağışıklık sistemini koruyor. Tüm dünya yeni tip koranavirüs salgını ile mücadele ediyor. Herkes tabii ki aşı yaptırmalı ancak bağışıklık sistemini korumak için de günde bir adet kestane çiçeği çayı tüketmeli. Sağlık açısından mutlaka bunu tüketmemiz ve yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çünkü kestane balına göre 50 kat antioksidan üretiyor. Karadeniz ormanlarında yetişen kestane ağacının artı özellikleri var. Çünkü çiçekleri uzun kökenli, poleni çok bol miktardadır. Ege bölgesinde farklı çiçek yapısına sahip. 'KESTANE BALI ÜRETİMİNE DE HİÇBİR ZARARI YOK' Kestane çiçeği çayının kestane balı üretimine de hiçbir zararı yok. Çünkü ağaçtan toplamıyoruz. Ağaçların çiçeklenmesine, tozlanmasına ve döllenmesine bir zararı yok. Tüm işlem bitiyor yani arılar çiçekten alacağını alıyor ve en sonunda yere dökülen çiçekleri biz en kısa sürede yerden toplayıp ve kurutuyoruz. Eğer birkaç hafta yerde beklerse faydalı olma özelliği azalıyor. Hiçbir işlem yapmadan sadece kurutup çay haline getiriyoruz." Mevsim değişikliklerinde bağışıklığı güçlendirmenin yolları Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu ise iki üniversite ve üç fakültenin araştırması sonucunda kestane çiçeği çayının insanlara büyük yararı olduğunu gördüklerini aktardı.

Balından daha faydalı çıktı! Kestane çiçeği çayı antioksidan deposuymuş...

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, kestane çiçeği çayıyla ilgili 3 yıllık bir laboratuvar araştırması yaptıklarını söyledi.

OMÜ Mühendislik Fakültesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nün de araştırmaya destek verdiğini belirten Serdar, sonuçları Tarım ve Orman Bakanlığı'na ilettiklerini belirtti.

'KESTANE TIBBİ BİTKİ OLDU'

Serdar, "Yaptığımız araştırma sonucunda kestane çiçeği çayında antioksidan miktarı kestane balına göre 50 kat yüksek çıktı. Biz araştırmamızın sonuçlarını, Tarım ve Orman Bakanlığı'na illettik ve kestane artık tıbbi bitki konumuna geçti. Kestane artık sadece orman bitkisi değil, aynı zamanda tıbbi bitki oldu. Biz kestane çiçeği çayının üretilmesi için üreticilerle toplantılar yaptık. Fatsa Ziraat Odası kestane çiçeğine sahip çıkarak bunu çay haline getirdi" diye konuştu.

Prof. Dr. Serdar, kestane ağaçlarının mayıs ve haziran ayında çiçek açtığına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Çiçeklenme bittikten sonra erkek çiçek püskülleri yere dökülüyor. Çiçek püskülleri yerden toplanır. Ihlamur gibi daldan veya ağaçtan toplanmaya bile gerek yok. Dolayıyla çok kolay bir işlem. Yerden bunu toplamak için de ağaç etrafına mayıs ve haziran dönemleri için file serilebilir. Toplanması çok kolay ama yağmur suyuyla temas etmeden bir an önce toplanması gerekiyor. Topladıktan sonra kurutuluyor. Sonra ince kıyımlar yaparak çay haline getirip kullanabiliyoruz."

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KORUYOR

Türkiye'nin birçok yerinde kestane ormanları olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Serdar, şunları kaydetti:

Bardaktaki gizli tehlike! Birbirine karıştırıp içerseniz...

"Kestane çiçeği insanların bağışıklık sistemini koruyor. Tüm dünya yeni tip koranavirüs salgını ile mücadele ediyor. Herkes tabii ki aşı yaptırmalı ancak bağışıklık sistemini korumak için de günde bir adet kestane çiçeği çayı tüketmeli. Sağlık açısından mutlaka bunu tüketmemiz ve yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çünkü kestane balına göre 50 kat antioksidan üretiyor. Karadeniz ormanlarında yetişen kestane ağacının artı özellikleri var. Çünkü çiçekleri uzun kökenli, poleni çok bol miktardadır. Ege bölgesinde farklı çiçek yapısına sahip.

'KESTANE BALI ÜRETİMİNE DE HİÇBİR ZARARI YOK'

Kestane çiçeği çayının kestane balı üretimine de hiçbir zararı yok. Çünkü ağaçtan toplamıyoruz. Ağaçların çiçeklenmesine, tozlanmasına ve döllenmesine bir zararı yok. Tüm işlem bitiyor yani arılar çiçekten alacağını alıyor ve en sonunda yere dökülen çiçekleri biz en kısa sürede yerden toplayıp ve kurutuyoruz. Eğer birkaç hafta yerde beklerse faydalı olma özelliği azalıyor. Hiçbir işlem yapmadan sadece kurutup çay haline getiriyoruz."

Mevsim değişikliklerinde bağışıklığı güçlendirmenin yolları

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu ise iki üniversite ve üç fakültenin araştırması sonucunda kestane çiçeği çayının insanlara büyük yararı olduğunu gördüklerini aktardı.