Bir başka Facebook eski çalışanı da şirket sırlarını açıklamak için ifade verecek

Facebook, eski çalışanlarının ‘şirket içindeki sırları’ ifşa etmesiyle çalkalanıyor. Geçen günlerde yüksek rütbeli eski bir Facebook çalışanı olan Frances Haugen şirkette dönen oyunları açıklamıştı. Şirketin kirli çamaşırlarını açıklamak isteyen başka bir çalışan olan Sophie Zhang, kongrede ifade vermek istediğini söyledi.Sophie Zhang, geçen haftalarda Frances Haugen’ın senatoya yaptığı konuşmayla cesaret kazandığını söyledi. Facebook’tan kovulduğunu söyleyen Zhang, CNN’e verdiği röportajda, ‘ellerine kan bulaşmış gibi’ hissettiğini söylüyor. Açıklamalarıyla dikkat çeken Zhang , tıpkı Haugen’ın söylediği gibi şirketin yanlış bilginin yayılmasını engellemek bir yana dursun, nefret söylemi ve diğer etik konularda çalışma yapılmasının önüne geçtiğini söyledi. Şirketle ilgili belgeleri yetkili makamlara ilettiğini açıklayan Zhang, Facebook’ta yaklaşık üç yol boyunca veri bilimcisi olarak çalıştı. İşten ayrıldığı zamanlarda şirketin özellikle daha küçük ve gelişmekte olan ülkelerdeki nefret suçları ve yanlış bilgiyle mücadele konusunda yetersiz kaldığını aktaran bir not kaleme aldı. Belli başlı basın organlarında yayımlanan bu not, konu hakkında yazılan bir dizi haber raporlarına da eklendi.

Bir başka Facebook eski çalışanı da şirket sırlarını açıklamak için ifade verecek
Facebook, eski çalışanlarının ‘şirket içindeki sırları’ ifşa etmesiyle çalkalanıyor. Geçen günlerde yüksek rütbeli eski bir Facebook çalışanı olan Frances Haugen şirkette dönen oyunları açıklamıştı. Şirketin kirli çamaşırlarını açıklamak isteyen başka bir çalışan olan Sophie Zhang, kongrede ifade vermek istediğini söyledi.

Sophie Zhang, geçen haftalarda Frances Haugen’ın senatoya yaptığı konuşmayla cesaret kazandığını söyledi. Facebook’tan kovulduğunu söyleyen Zhang, CNN’e verdiği röportajda, ‘ellerine kan bulaşmış gibi’ hissettiğini söylüyor.

Açıklamalarıyla dikkat çeken Zhang , tıpkı Haugen’ın söylediği gibi şirketin yanlış bilginin yayılmasını engellemek bir yana dursun, nefret söylemi ve diğer etik konularda çalışma yapılmasının önüne geçtiğini söyledi.

Şirketle ilgili belgeleri yetkili makamlara ilettiğini açıklayan Zhang, Facebook’ta yaklaşık üç yol boyunca veri bilimcisi olarak çalıştı. İşten ayrıldığı zamanlarda şirketin özellikle daha küçük ve gelişmekte olan ülkelerdeki nefret suçları ve yanlış bilgiyle mücadele konusunda yetersiz kaldığını aktaran bir not kaleme aldı. Belli başlı basın organlarında yayımlanan bu not, konu hakkında yazılan bir dizi haber raporlarına da eklendi.