Brezilya’da 30 kişilik çete banka soydu

Corona virüsü salgınının merkez üssü haline gelen Brezilya'da şimdi de silahlı soygun patlaması yaşanıyor... Dün gece Criciuma kentinde yaklaşık 30 silahlı adam bir bankaya saldırdı. Güvenlik güçleri ile çatışma çıktı.

Brezilya’da 30 kişilik çete banka soydu

Brezilya’nın Criciuma kentinde dün gece hareketli saatler yaşandı… Ülkenin güneyindeki Criciuma kentinde ağır silahlı yaklaşık 30 kişilik bir grup Banco do Brasil’in şehirdeki merkezine gitti. 
Silahlı saldırganların mekana düzenledikleri hücumdan ne kadar para çaldıklarına dair bir izahat yapılmadı. Toplumsal medyada paylaşılan görüntülerde saldırganların güvenlik güçleriyle çatıştığı görüldü.

Bir güvenlik görevlisi ile bir polisin yaralandığı açıklandı. Criciuma Belediye Başkanı Clesio Salvaro yerel saatle 03:00 sularında bir mesaj paylaştı. Twitter üzerinden bölgede yaşayanlara seslenen Salvaro, “Ciddi  bir çatışma yaşanıyor. Lütfen evlerinizden çıkmayın” açıklamasını yaptı.

Saldırganların minimum 6 kişiyi “canlı kalkan” olarak kullandığı ve bazılarının da yola oturtularak geçişi kapattığı bildirilirken saldırganların çalgılarla bankadan kaçtığı belirtildi.

Brezilya'da onlarca kişiyle iki saatlik banka soygunu

SOYGUN SAYISI ARTIYOR

Son dönemde Brezilya’da bu tür büyük çaplı banka soygunlarında artış yaşanıyor. Özellikle 1920 ve 1930’lu yıllarda bu tür soygunların yaygın olduğu belirten uzmanlar son dönemde özellikle minik ve orta büyüklükteki şehirlerde bu tür soygunların olduğunu duyurdu.

2019’da yalnız Sao Paulo’da 21 banka soygunu yaşanırken, 2020’nin ilk yarısında 14 büyük çaplı banka soygunu gerçekleşti.