Cihannüma Ne Demek? Cihannüma Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Cihannüma kelimesi tasavvuf edebiyatında ve divan şiirlerinde de sıklıkla kullanılır. Örneğin, İslam mitolojisinde mecazi anlamda kullanılan Ayine-i Cihannüma, tüm dünyayı gösterdiğine inanılan ayna manasına gelir. Bu sözcük, aynı zamanda insan-ı kamilin kalbi manasında kullanılır. Cihannüma Ne demek? 17. yüzyılda literatüre girmiş olan cihannüma kelimesinin sözlük anlamı, tüm dünyayı gösterendir. Mimarlıkta bu kelime, her tarafın rahatlıkla izlenebilmesi için camdan yapılmış olan çatı katı anlamına gelir. Cihannüma TDK Sözlük Anlamı Nedir? Türk Dil Kurumuna göre cihannüma kelimesinin iki farklı anlamı vardır: İlk Anlamı: Tüm kıtaları ve ülkeleri gösteren dünya haritası İkinci Anlamı. Binalara sonradan eklenen ve genellikle camdan yapılan çatı katı

Cihannüma Ne Demek? Cihannüma Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Cihannüma kelimesi tasavvuf edebiyatında ve divan şiirlerinde de sıklıkla kullanılır. Örneğin, İslam mitolojisinde mecazi anlamda kullanılan Ayine-i Cihannüma, tüm dünyayı gösterdiğine inanılan ayna manasına gelir. Bu sözcük, aynı zamanda insan-ı kamilin kalbi manasında kullanılır.

Cihannüma Ne demek?

17. yüzyılda literatüre girmiş olan cihannüma kelimesinin sözlük anlamı, tüm dünyayı gösterendir. Mimarlıkta bu kelime, her tarafın rahatlıkla izlenebilmesi için camdan yapılmış olan çatı katı anlamına gelir.

Cihannüma TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumuna göre cihannüma kelimesinin iki farklı anlamı vardır:

İlk Anlamı: Tüm kıtaları ve ülkeleri gösteren dünya haritası
İkinci Anlamı. Binalara sonradan eklenen ve genellikle camdan yapılan çatı katı