ÇİN’DEN GELEN COVİD-19 AŞISI İÇİN GÖNÜLLÜ OLAN BAŞHEKİM SUREL: “BU BİR İNSANLIK VAZİFESİ”

Çin'den gelen Covid-19 aşısının gönüllüler üzerindeki Faz-3 deneme çalışmalarına Ankara Şehir Hastanesinde de başlandı. Hastanenin Koordinatör Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel de gönüllüler arasında yer aldı.

ÇİN’DEN GELEN COVİD-19 AŞISI İÇİN GÖNÜLLÜ OLAN BAŞHEKİM SUREL: “BU BİR İNSANLIK VAZİFESİ”

Türkiye'de, geçen günlerde yerli Covid-19 aşısının hayvan deneyleri tamamlanmıştı. Türkiye aynı zamanda farklı ülkelerde üretilen ve insan denemelerinde Faz-3 seviyesine gelmiş aşıların klinik çalışmalarına da katılıyor. Bu kapsamda Çin'den gelen Covid-19 aşısının Faz-3 denemelerine Ankara Şehir Hastanesi de katıldı. Deneme aşısının ilk gönüllüleri arasında hastanenin Koordinatör Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel de yer aldı.

“Aşılanan gönüllülerden biri de benim”

Aşının ilk uygulandığı kişilerden olan Koordinatör Başhekim Surel, “Biliyorsunuz Çin'de, Amerika'da ve dünyanın çeşitli yerlerinde aşı ile ilgili çalışmalar devam ediyordu. Aynı zamanda ülkemizde de yerli aşı çalışmaları devam ediyor. Onlarında belli bir düzeye geldiğini geçen hafta Sağlık Bakanımız açıklamıştı. Ama bu arada şuan da bir adım daha önde görülen uluslararası çalışmalar vardı. Bu çalışmalardan biri de Çin'e ait. Çin'in Faz-1, Faz-2 çalışmalarını tamamlayıp da Faz-3 düzeyine gelmiş ürününün de uluslarası çalışma ayaklarından biri de Türkiye. Türkiye'de çeşitli merkezlerde biliyorsunuz bu çalışmalar yapılıyordu ve bizim hastanemiz de bu merkezlerden bir tanesiydi. Dün itibariyle arkadaşlarımız çalışmalarını bitirdiler. Biz de ilk aşılanmalarımıza başladık, o aşılanan gönüllülerden biri de benim” şeklinde konuştu.

Ali Ganigülü