İdamdan önce son yemeği: Balık ve yulaf

Silkeborg Müzesi’nden uzmanlar, Milattan Önce 400 yılında, asıldıktan sonra boynunda iple bataklığa atılan adamın, ölmeden 12 ila 24 saat önce balık ve yulaf lapası yediğini belirledi. Bağırsak analizi yapan uzmanlara göre, yulaf lapası Kuzey Avrupa Demir Çağı’nda tipik bir yemekti ve bu dönemde balık da yeniliyordu. Arpa da katmışlar İncelemeye göre, Tollund Adamı’nın son yemeği muhtemelen bir göl veya bataklıktan alınan su kullanılarak toprak kapta pişirildi. Doyurucu yulaf lapasında arpa, keten tohumu ve soluk persicaria bitkisi tohumları da bulundu. Araştırma ekibinin başkanı olan Silkeborg Müzesi’nden Dr Nina H. Nielsen şunları söyledi: “Şimdilik, Demir Çağı mutfağında harman atıklarının kullanılmasının normal bir uygulama olup olmadığını bilmiyoruz. Bu malzemeler, yalnızca bir ritüel nedeniyle ya da ceza olarak kurban edilen insanlara özel olarak verilmiş de olabilir” dedi.

İdamdan önce son yemeği: Balık ve yulaf

Silkeborg Müzesi’nden uzmanlar, Milattan Önce 400 yılında, asıldıktan sonra boynunda iple bataklığa atılan adamın, ölmeden 12 ila 24 saat önce balık ve yulaf lapası yediğini belirledi. Bağırsak analizi yapan uzmanlara göre, yulaf lapası Kuzey Avrupa Demir Çağı’nda tipik bir yemekti ve bu dönemde balık da yeniliyordu.

Arpa da katmışlar

İncelemeye göre, Tollund Adamı’nın son yemeği muhtemelen bir göl veya bataklıktan alınan su kullanılarak toprak kapta pişirildi. Doyurucu yulaf lapasında arpa, keten tohumu ve soluk persicaria bitkisi tohumları da bulundu.

Araştırma ekibinin başkanı olan Silkeborg Müzesi’nden Dr Nina H. Nielsen şunları söyledi: “Şimdilik, Demir Çağı mutfağında harman atıklarının kullanılmasının normal bir uygulama olup olmadığını bilmiyoruz. Bu malzemeler, yalnızca bir ritüel nedeniyle
ya da ceza olarak kurban edilen insanlara özel olarak verilmiş de olabilir” dedi.