İngilizce Alfabe Sıralaması: İngilizce Alfabe Harfleri ve Okunuşu

Latin alfabesinden uyarlanan İngilizce alfabe toplamda 26 harften oluşur. Bu harflerden 21’i sessiz harf iken 5’i sesli harften oluşur. İngilizce’de ses türleri fazla olduğu için alfabedeki harflerin okunuşu farklıdır. İngiliz alfabesinde Türkçe’de olduğu gibi “ç, ğ, ö, ş, ı ve ü” harfleri bulunmaz. Türkçe’den farklı “q, w, x” harfleri vardır. İngilizce Alfabe Sıralaması A (ey) B (bi) C (si) D (di) E (i) F (ef) G (ci) H (eyç) I (ay) J (cey) K (key) L (el) M (em) N (en) O (o) P (pi) Q (kü) R (ar) S (es) T (ti) U (yu) V (vi) W (dabılyu) X (eks) Y (vay) Z (zet) İngilizce Sesli ve Sessiz Harfler İngilizce alfabede 5 harf seslidir. Bunlar şu şekildedir; A,E,I, O, U Alfabedeki geri kalan tüm harflere sessiz harfler denir. İngilizce Harflerin Okunuşu A” ve “İ” harfleri hem “A” hem “EY” ve de hem “İ” hem de “AY” olarak okunabilir. Cat – ket City – sitiy Yan yana gelen bazı iki sessiz harflerde ilk sessiz harfin okunmadığı durumlar vardır. Know – nov “C”harfi devamında “-e, -i, -y” harfleri geliyorsa“S”olarak okunur. Ayrıca “CH”harfleri yan yana geldiğinde“Ç”olarak okunur. Center - sentır Channel- çenıl “G”harfi devamında “-e, -i, -y” harfleri geliyorsa“C”olarak okunur. Giant - cayınt İngilizce Sayılar – 1’den 100’e Kadar İngilizce Rakamlar, Okunuşu ve Yazılışı İngilizce Aylar ve Anlamları: İngilizce Aylar Türkçe Anlamı, Okunuşu ve Yazılışı İngilizce Günler ve Anlamları: İngilizce Günlerin Okunuşu ve Yazılışı

İngilizce Alfabe Sıralaması: İngilizce Alfabe Harfleri ve Okunuşu

Latin alfabesinden uyarlanan İngilizce alfabe toplamda 26 harften oluşur. Bu harflerden 21’i sessiz harf iken 5’i sesli harften oluşur. İngilizce’de ses türleri fazla olduğu için alfabedeki harflerin okunuşu farklıdır. İngiliz alfabesinde Türkçe’de olduğu gibi “ç, ğ, ö, ş, ı ve ü” harfleri bulunmaz. Türkçe’den farklı “q, w, x” harfleri vardır.

İngilizce Alfabe Sıralaması

A (ey)

B (bi)

C (si)

D (di)

E (i)

F (ef)

G (ci)

H (eyç)

I (ay)

J (cey)

K (key)

L (el)

M (em)

N (en)

O (o)

P (pi)

Q (kü)

R (ar)

S (es)

T (ti)

U (yu)

V (vi)

W (dabılyu)

X (eks)

Y (vay)

Z (zet)

İngilizce Sesli ve Sessiz Harfler

İngilizce alfabede 5 harf seslidir. Bunlar şu şekildedir;

A,E,I, O, U

Alfabedeki geri kalan tüm harflere sessiz harfler denir.

İngilizce Harflerin Okunuşu

  • A” ve “İ” harfleri hem “A” hem “EY” ve de hem “İ” hem de “AY” olarak okunabilir.

Cat – ket

City – sitiy

  • Yan yana gelen bazı iki sessiz harflerde ilk sessiz harfin okunmadığı durumlar vardır.

Know – nov

  • “C”harfi devamında “-e, -i, -y” harfleri geliyorsa“S”olarak okunur. Ayrıca “CH”harfleri yan yana geldiğinde“Ç”olarak okunur.

Center - sentır

Channel- çenıl

  • “G”harfi devamında “-e, -i, -y” harfleri geliyorsa“C”olarak okunur.

Giant - cayınt

İngilizce Sayılar – 1’den 100’e Kadar İngilizce Rakamlar, Okunuşu ve Yazılışı
İngilizce Aylar ve Anlamları: İngilizce Aylar Türkçe Anlamı, Okunuşu ve Yazılışı
İngilizce Günler ve Anlamları: İngilizce Günlerin Okunuşu ve Yazılışı