İslam Medeniyetinde Öne Çıkan Eğitim Kurumları Nelerdir?

İslam Medeniyetinde bulunan eğitim kurumları incelendiği zaman çeşitli özelikleri olduğu görülmektedir. Bu eğitim kurumların özellikleri ile çok başarılı bir eğitim verilmekteydi. İslam Medeniyetinde Öne Çıkan Eğitim Kurumları Nelerdir? İslam Medeniyetinde yer alan eğitim kurumlarının arasında farklı kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumların özellikleri ise birbirinden değişiktir. Ayrıca bazı kurumlar bilimsel açıdan önemli olsa da bir eğitim kurumu gibi hizmet vermiştir. 1. Cami ve Mescitler Cami ve mescitler çok önemli İslam eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Buralarda sadece namaz ve ibadet yapılmıyordu. Cami ve mescitler eğitimin merkezi konumunda olan yerler olmuştur. Özellikle mescitlerde birçok sahabe okuma ve yazma öğrenmiştir. Bu yerler Hz. Muhammed'in vefatından sonra ilim öğreten yerler olarak hizmete devam etmiştir. 2. Mektepler İslam ülkelerinde yer alan bu kurumlarda çocuklara temel eğitim verilmekteydi. Mektepler bu anlamda çol önemli olmuştur. Mektepler, Hz. Ömer zamanında ortaya çıkmış ve daha sonra ise yaygın bir hale gelmiştir. 3. Medreseler Medreseler, üniversite statüsünde eğitim veren kurumlardı. Verilen eğitim açısından çok önemli bir kurum olduğunu söyleyebiliriz. Bu kurumlara en az 20 yaşında olan kişiler alınırdı. 4. Beytülhikmeler ve Kütüphaneler Beytül Hikme 'bilgi evi' anlamına gelmektedir. Bu kurum zaman içerisinde gelişerek kütüphane halini almıştır. Bu yerde İslam dönemimde çok büyük eserler tercüme edilmiştir. 5. Rasathaneler Gözlem evi olan rasathaneler gökyüzünü incelemek adına çok önemlidir. Buralarda Müslümanlar tarafından icat edilmiş gözlem aletleri kullanılmıştır.

İslam Medeniyetinde Öne Çıkan Eğitim Kurumları Nelerdir?

İslam Medeniyetinde bulunan eğitim kurumları incelendiği zaman çeşitli özelikleri olduğu görülmektedir. Bu eğitim kurumların özellikleri ile çok başarılı bir eğitim verilmekteydi.

İslam Medeniyetinde Öne Çıkan Eğitim Kurumları Nelerdir?

İslam Medeniyetinde yer alan eğitim kurumlarının arasında farklı kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumların özellikleri ise birbirinden değişiktir. Ayrıca bazı kurumlar bilimsel açıdan önemli olsa da bir eğitim kurumu gibi hizmet vermiştir.

1. Cami ve Mescitler

Cami ve mescitler çok önemli İslam eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Buralarda sadece namaz ve ibadet yapılmıyordu. Cami ve mescitler eğitimin merkezi konumunda olan yerler olmuştur. Özellikle mescitlerde birçok sahabe okuma ve yazma öğrenmiştir. Bu yerler Hz. Muhammed'in vefatından sonra ilim öğreten yerler olarak hizmete devam etmiştir.

2. Mektepler

İslam ülkelerinde yer alan bu kurumlarda çocuklara temel eğitim verilmekteydi. Mektepler bu anlamda çol önemli olmuştur. Mektepler, Hz. Ömer zamanında ortaya çıkmış ve daha sonra ise yaygın bir hale gelmiştir.

3. Medreseler

Medreseler, üniversite statüsünde eğitim veren kurumlardı. Verilen eğitim açısından çok önemli bir kurum olduğunu söyleyebiliriz. Bu kurumlara en az 20 yaşında olan kişiler alınırdı.

4. Beytülhikmeler ve Kütüphaneler

Beytül Hikme 'bilgi evi' anlamına gelmektedir. Bu kurum zaman içerisinde gelişerek kütüphane halini almıştır. Bu yerde İslam dönemimde çok büyük eserler tercüme edilmiştir.

5. Rasathaneler

Gözlem evi olan rasathaneler gökyüzünü incelemek adına çok önemlidir. Buralarda Müslümanlar tarafından icat edilmiş gözlem aletleri kullanılmıştır.