KATHİMERİNİ: ABD ALARMA GEÇTİ! TÜRKİYE S-400'LERİ AKTİF EDİP BİZE KARŞI İLK KEZ KULLANDI

Yunan basınından Kathimerini Gazetesine göre; Türkiye, 27 Ağustos'ta Kıbrıs Adası açıklarında yapılan ve Güney Kıbrıs, Yunanistan, İtalya ve Fransa'nın katıldığı bir tatbikatta, Yunan F-16'ları tespit etmek için S-400 hava savunma sistemlerini aktif etti.

KATHİMERİNİ: ABD ALARMA GEÇTİ! TÜRKİYE S-400'LERİ AKTİF EDİP BİZE KARŞI İLK KEZ KULLANDI

Rusya'dan alınan S-400'lerle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Yunan basınından Kathimerini Gazetesinin özel haberine göre Türkiye; S-400'leri aktif ederek Yunanistan'a karşı kullandı. İddiaya göre Ankara; 27 Ağustos'ta Kıbrıs Adası açıklarında yapılan ve Güney Kıbrıs, Yunanistan, İtalya ve Fransa'nın katıldığı Eunomia tatbikatında, Yunan F-16'larını tespit etmek için S-400 hava savunma sistemlerini aktif etti.

 

Οι S-400 έφεραν τον Πομπέο στην Κρήτη - Το σήμα κινδύνου μετά την άσκηση «Ευνομία» https://t.co/WW9IrPVn7B

— Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (@Kathimerini_gr) October 5, 2020

RUM YÖNETİMİ ŞİKAYET ETTİ, ABD ALARMA GEÇTİ

 

Bu hadiseyi fark eden Güney Kıbrıs, alarm durumuna geçti ve durumu Washington'a bildirdi. Doğu Akdeniz'de yaşanan bu gelişme sonrası ABD Dışişileri Bakanı bölgeye gelerek, önce 12 Eylül'de Güney Kıbrıs'a sonra 27-29 Eylül'de Yunanistan'a ziyaretler gerçekleştirdi.

Haberde ayrıca, S-400 sistemlerinin genel bir testinin Karadeniz'de Sinop yakınlarında planlandığı kaydedildi.

TASS: Türk S-400'leri F-16 ve F-4 uçaklarıyla test edildi

BENZER İDDİALAR DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

Daha önce de Army Recognation, S-400'lerin ABD yapımı F-22 ve F-35 savaş uçaklarını tespit ettiğini iddia etmişti. Ancak Rus haber ajansı TASS, testlerin Kasım 2019 tarihinde, Türkiye'nin envanterinde yer alan F-4 ve F-16 savaş uçakları üzerinde denendiği ifade etmişti.