Kıssadan Hisse Ne Demek? Tdk'ya Göre Kıssadan Hisse Ne Anlama Gelir?

Kıssa, Arapça bir kelimedir. Bu kelime Arapçada "ḳiṣṣa" olarak okunmaktadır. Ders çıkarılmak üzere dile getirilen olay ve anlatımlara verilen bir isimdir. Kıssa ifadesine hisse kelimesi getirilerek kıssadan hisse söz öbeği oluşturulmaktadır. Kıssadan Hisse Ne Demek? Kıssadan hisse ders çıkarılması gereken bir anlatıdan kendi adına ders çıkarmak yani bu olaydan hissesini almak demektir. Böylece anlatıdan bir ders çıkarılması ve hayata tatbik edilmesi istenir. TDK'ya Göre Kıssadan Hisse Ne Anlama Gelir? Türk Dil Kurumu kıssadan hisse ifadesini, anlatılan bir hikayeden ya da olaydan alınması gereken ders olarak nitelendirmiştir. Kültürümüzde kıssalardan ders çıkarmak ve üzerine düşen payı almak bulunmaktadır.

Kıssadan Hisse Ne Demek? Tdk'ya Göre Kıssadan Hisse Ne Anlama Gelir?


Kıssa, Arapça bir kelimedir. Bu kelime Arapçada "ḳiṣṣa" olarak okunmaktadır. Ders çıkarılmak üzere dile getirilen olay ve anlatımlara verilen bir isimdir. Kıssa ifadesine hisse kelimesi getirilerek kıssadan hisse söz öbeği oluşturulmaktadır.

Kıssadan Hisse Ne Demek?

Kıssadan hisse ders çıkarılması gereken bir anlatıdan kendi adına ders çıkarmak yani bu olaydan hissesini almak demektir. Böylece anlatıdan bir ders çıkarılması ve hayata tatbik edilmesi istenir.

TDK'ya Göre Kıssadan Hisse Ne Anlama Gelir?

Türk Dil Kurumu kıssadan hisse ifadesini, anlatılan bir hikayeden ya da olaydan alınması gereken ders olarak nitelendirmiştir. Kültürümüzde kıssalardan ders çıkarmak ve üzerine düşen payı almak bulunmaktadır.