Maraş açıklamasından rahatsız oldular

Blinken, “ABD, Kıbrıs Türklerinin Türkiye’nin desteğiyle Maraş’ta attığı bu adımları provokatif, kabul edilemez ve çözüm müzakerelerinde yapıcı şekilde yer alma sözleriyle uyumsuz olarak değerlendiriyor. Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye’ye bugün açıkladıkları kararı ve Ekim 2020’den bu yana attıkları tüm adımları geri almalarını şiddetle tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı. Blinken, ABD’nin ‘iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelli çözümü desteklediğini’ yineledi. BMGK devrede Öte yandan Fransa ve İngiltere’den de sert açıklamalar geldi. Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile görüştüğünü, Fransa’nın Güney Kıbrıs’a destek verdiğini ve konuyu BM gündemine getireceklerini açıkladı. Fransa Dışişleri Bakanlığı, ‘provokasyon’ ve ‘tek taraflı yaklaşım’ olarak nitelediği Erdoğan’ın sözlerinden üzüntü duyduğunu kaydetti. Fransa, bu ayki dönem başkanı olarak konuyu BMGK gündemine getiriyor. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da, karar hakkında endişesinin dile getirerek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uyulması çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Dominic Raab, açıklamanın “8 Ekim 2020 tarihli Güvenlik Konseyi kararına aykırı olduğunu” belirtirken, ‘bu konunun diğer Güvenlik Konseyi üyeleriyle acil olarak tartışılacağını’ bildirdi. Rusya, Yunanistan ve İsrail’den de konuyla ilgili tepki açıklamaları yapıldı.

Maraş açıklamasından rahatsız oldular

Blinken, “ABD, Kıbrıs Türklerinin Türkiye’nin desteğiyle Maraş’ta attığı bu adımları provokatif, kabul edilemez ve çözüm müzakerelerinde yapıcı şekilde yer alma sözleriyle uyumsuz olarak değerlendiriyor. Kıbrıslı Türkleri ve Türkiye’ye bugün açıkladıkları kararı ve Ekim 2020’den bu yana attıkları tüm adımları geri almalarını şiddetle tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı. Blinken, ABD’nin ‘iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelli çözümü desteklediğini’ yineledi.

BMGK devrede

Öte yandan Fransa ve İngiltere’den de sert açıklamalar geldi. Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile görüştüğünü, Fransa’nın Güney Kıbrıs’a destek verdiğini ve konuyu BM gündemine getireceklerini açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, ‘provokasyon’ ve ‘tek taraflı yaklaşım’ olarak nitelediği Erdoğan’ın sözlerinden üzüntü duyduğunu kaydetti. Fransa, bu ayki dönem başkanı olarak konuyu BMGK gündemine getiriyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da, karar hakkında endişesinin dile getirerek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uyulması çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Dominic Raab, açıklamanın “8 Ekim 2020 tarihli Güvenlik Konseyi kararına aykırı olduğunu” belirtirken, ‘bu konunun diğer Güvenlik Konseyi üyeleriyle acil olarak tartışılacağını’ bildirdi. Rusya, Yunanistan ve İsrail’den de konuyla ilgili tepki açıklamaları yapıldı.