Taliban’dan Türkiye açıklamaları...

Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğine talip olması ve buna karşılık Taliban tarafından yapılan olumsuz açıklamalarla ilgili tartışmalar sürerken, Taliban sözcüsünden özel açıklamalar geldi. Sözcü Zabihullah Mücahid, özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek istediklerini, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti. Mücahid, “TRT Arabi”ye yabancı güçlerin çekilmesi, Kabil Havalimanı’nın işletilmesi ve Afganlar arası barış müzakerelerini değerlendirdi. Taliban sözcüsü, Afganistan’da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti. Şartlı diyalog mu? Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti. Mücahid, buna karşılık “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz” diye konuştu. Sputnik’in de aktardığına göre Mücahid, açıklamasının devamında “Türkiye’den, mühendis, doktor, tüccar, bilim insanı getirmesini istiyoruz, savaş ve silah değil” ifadelerini kullandı. İstanbul’da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan’ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban sözcüsü, Kabil Havalimanı’nın, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini tekrarladı. Mücahid, Katar’ın başkenti Doha’daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

Taliban’dan Türkiye açıklamaları...

Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğine talip olması ve buna karşılık Taliban tarafından yapılan olumsuz açıklamalarla ilgili tartışmalar sürerken, Taliban sözcüsünden özel açıklamalar geldi. Sözcü Zabihullah Mücahid, özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek istediklerini, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

Mücahid, “TRT Arabi”ye yabancı güçlerin çekilmesi, Kabil Havalimanı’nın işletilmesi ve Afganlar arası barış müzakerelerini değerlendirdi. Taliban sözcüsü, Afganistan’da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti.

Şartlı diyalog mu?

Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

Mücahid, buna karşılık “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz” diye konuştu. Sputnik’in de aktardığına göre Mücahid, açıklamasının devamında “Türkiye’den, mühendis, doktor, tüccar, bilim insanı getirmesini istiyoruz, savaş ve silah değil” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan’ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban sözcüsü, Kabil Havalimanı’nın, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini tekrarladı.

Mücahid, Katar’ın başkenti Doha’daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.