Ulufe Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Ulufe Vermek, Almak Nedir?

Arapçada öncesinde hayvanlar için kullanılan birçok kelime, Osmanlı döneminde insanlar için kullanılmaya başlamıştır. Ulufe dışında Reaya sözcüğü de buna örnek gösterilebilir. Sözlük anlamı sürü olan reaya kelimesi, Osmanlı Devletinde Hristiyanlar için kullanılırdı. Ulufe Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Adalet meydanında askerlere ve memurlara verilen üç aylık maaşlara ulufe denir. Ulufe Vermek, Almak Nedir? Türk hükümdarlarının ve Osmanlı padişahlarının, emrindeki askerlere üç ayda bir törenle maaş vermesine ulufe vermek denir. Tarihte ilk kez Türk hükümdarı Mete Han tarafından ulufe verilmiştir. Yeniçerilerin ulufeleri esnafa satmaya başlamaları iç karışıklığa neden olmuştur. Bu nedenle I. Abdülhamid döneminde ulufe alım satımı yasaklanmıştır.

Ulufe Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Ulufe Vermek, Almak Nedir?


Arapçada öncesinde hayvanlar için kullanılan birçok kelime, Osmanlı döneminde insanlar için kullanılmaya başlamıştır. Ulufe dışında Reaya sözcüğü de buna örnek gösterilebilir. Sözlük anlamı sürü olan reaya kelimesi, Osmanlı Devletinde Hristiyanlar için kullanılırdı.

Ulufe Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Adalet meydanında askerlere ve memurlara verilen üç aylık maaşlara ulufe denir.

Ulufe Vermek, Almak Nedir?

Türk hükümdarlarının ve Osmanlı padişahlarının, emrindeki askerlere üç ayda bir törenle maaş vermesine ulufe vermek denir. Tarihte ilk kez Türk hükümdarı Mete Han tarafından ulufe verilmiştir.

Yeniçerilerin ulufeleri esnafa satmaya başlamaları iç karışıklığa neden olmuştur. Bu nedenle I. Abdülhamid döneminde ulufe alım satımı yasaklanmıştır.