Varyant Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Varyant kelimesiyle eş ve yakın anlamlı olan kelimeler şu şekilde sıralanabilir: 1- İkincil 2- Tâli 3- Alternatif 4-Eşdeğer Varyant Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Varyant kelimesinin biri sözlük biri terim olmak üzere iki farklı anlamı vardır. 1- Sözlük Anlamı - Başlangıç noktaları aynı, güzergahları farklı olan yol, ikincil yol, seçenek. 2- Terim Anlamı - Masal, destan, mani gibi sözlü edebiyata dayalı eserlerin arasındaki farklar. Örneğin: Bir masalın bazı yörelerde farklı anlatılması. Sözlü eserlerdeki varyantın temel nedeni, yazılı olmamasıdır. Çağlar boyunca kulaktan kulağa yayılan masal ve efsanelerde oluşan farklar ''varyant'' olarak nitelendirilir. Varyant Kelimesiyle Örnek Cümleler 1- Hikayenin bu varyantını daha önce hiçbir yerde duymamıştım. 2- Bu şarkının diğer varyantı daha güzel.

Varyant Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Varyant kelimesiyle eş ve yakın anlamlı olan kelimeler şu şekilde sıralanabilir:
1- İkincil 2- Tâli 3- Alternatif 4-Eşdeğer

Varyant Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Varyant kelimesinin biri sözlük biri terim olmak üzere iki farklı anlamı vardır.

1- Sözlük Anlamı - Başlangıç noktaları aynı, güzergahları farklı olan yol, ikincil yol, seçenek.

2- Terim Anlamı - Masal, destan, mani gibi sözlü edebiyata dayalı eserlerin arasındaki farklar. Örneğin: Bir masalın bazı yörelerde farklı anlatılması.

Sözlü eserlerdeki varyantın temel nedeni, yazılı olmamasıdır. Çağlar boyunca kulaktan kulağa yayılan masal ve efsanelerde oluşan farklar ''varyant'' olarak nitelendirilir.

Varyant Kelimesiyle Örnek Cümleler

1- Hikayenin bu varyantını daha önce hiçbir yerde duymamıştım.
2- Bu şarkının diğer varyantı daha güzel.