‘Vergiden kaçırdığını uzaya harcadı’

205 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişisi olmasına rağmen 2007 ve 2011’de gelir vergisi ödemediği ortaya çıkan Bezos, uzay yolculuğunun ardından “Her Amazon çalışanına ve müşterisine teşekkür ederim. Çünkü bu maliyeti siz ödediniz” dedi. İşte bu sözler büyük tepki yarattı. Çok sayıda kişi, Jeff Bezos’un (57) uzay yolculuğunu gerçekleştirmek için yılda 1 milyar dolarlık Amazon hissesi satıp, yolculuğun dakikasına 550 milyon dolar harcarken, pandemi döneminde Amazon çalışanlarını düşük maaşla ve kötü koşullarda çalıştırdığına dikkat çekti. Jeff Bezos’un sevgilisi Lauren Sanchez (51) milyarderin basın toplantısını izledi. Sanchez, 17 bin 500 dolarlık Rolex saati ve tek taş yüzüğüyle dikkati çekti. Bezos’u yerden yere vurdular ABD Başkanı Joe Biden’ın ocak ayında gerçekleşen yemin törenine yün eldivenleriyle katılarak gündeme gelen Vermont Senatörü Bernie Sanders, Jeff Bezos’a tepki gösterdi. Sanders, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Bezos’un 2007 ve 2011 yıllarında gelir vergisi ödemediğini belirterek şunları söyledi: “Bir milyarderin birkaç yıl federal gelir vergilerini hiç ödemezken uzaya gitmesinden, şirketindeki işçilerin ise sağlık faturalarını, kiralarını ve çocuklarının beslenme masraflarını karşılamak için mücadele etmesinden etkilenmem mi gerekiyor?” Massachusetts’ten Demokrat Senatör Elizabeth Warren da “Jeff Bezos, kendisi ve Amazon hiçbir şey ödemezken bu ülkeyi ayakta tutmak için vergi ödeyen tüm çalışkan Amerikalılara teşekkür etmeyi unuttu” diyerek milyarderin açıklamasına tepki gösterdi. Sosyal medyada yüzlerce kişiyse Jeff Bezos’a tepki olarak Amazon Prime üyeliklerini iptal ettiklerini duyurdu. Eleştirileri kabul etti Jeff Bezos, CNN’e verdiği röportajda, milyonlarca doları uzaya harcamak yerine, parasını dünyadaki sorunlara çözüm için kullanması gerektiğini savunan kişilerin bu eleştirisini kabul ettiğini söyledi. Hem dünya hem de uzay için para harcanması gerektiğini savunan Bezos, şirketi Blue Origin’in uzaya bir yol açmaya çalıştığını ve bunun gerçekleşmesi durumunda uzaya giden insanlığın dünyadaki pek çok sorunu “çözeceğini” savundu.

‘Vergiden kaçırdığını uzaya harcadı’

205 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişisi olmasına rağmen 2007 ve 2011’de gelir vergisi ödemediği ortaya çıkan Bezos, uzay yolculuğunun ardından “Her Amazon çalışanına ve müşterisine teşekkür ederim. Çünkü bu maliyeti siz ödediniz” dedi. İşte bu sözler büyük tepki yarattı. Çok sayıda kişi, Jeff Bezos’un (57) uzay yolculuğunu gerçekleştirmek için yılda 1 milyar dolarlık Amazon hissesi satıp, yolculuğun dakikasına 550 milyon dolar harcarken, pandemi döneminde Amazon çalışanlarını düşük maaşla ve kötü koşullarda çalıştırdığına dikkat çekti.

Jeff Bezos’un sevgilisi Lauren Sanchez (51) milyarderin basın toplantısını izledi. Sanchez, 17 bin 500 dolarlık Rolex saati ve tek taş yüzüğüyle dikkati çekti.

Bezos’u yerden yere vurdular

ABD Başkanı Joe Biden’ın ocak ayında gerçekleşen yemin törenine yün eldivenleriyle katılarak gündeme gelen Vermont Senatörü Bernie Sanders, Jeff Bezos’a tepki gösterdi. Sanders, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Bezos’un 2007 ve 2011 yıllarında gelir vergisi ödemediğini belirterek şunları söyledi: “Bir milyarderin birkaç yıl federal gelir vergilerini hiç ödemezken uzaya gitmesinden, şirketindeki işçilerin ise sağlık faturalarını, kiralarını ve çocuklarının beslenme masraflarını karşılamak için mücadele etmesinden etkilenmem mi gerekiyor?”

Massachusetts’ten Demokrat Senatör Elizabeth Warren da “Jeff Bezos, kendisi ve Amazon hiçbir şey ödemezken bu ülkeyi ayakta tutmak için vergi ödeyen tüm çalışkan Amerikalılara teşekkür etmeyi unuttu” diyerek milyarderin açıklamasına tepki gösterdi.

Sosyal medyada yüzlerce kişiyse Jeff Bezos’a tepki olarak Amazon Prime üyeliklerini iptal ettiklerini duyurdu.

Eleştirileri kabul etti

Jeff Bezos, CNN’e verdiği röportajda, milyonlarca doları uzaya harcamak yerine, parasını dünyadaki sorunlara çözüm için kullanması gerektiğini savunan kişilerin bu eleştirisini kabul ettiğini söyledi. Hem dünya hem de uzay için para harcanması gerektiğini savunan Bezos, şirketi Blue Origin’in uzaya bir yol açmaya çalıştığını ve bunun gerçekleşmesi durumunda uzaya giden insanlığın dünyadaki pek çok sorunu “çözeceğini” savundu.